top of page

Ритм довголіття: як музика впливає на мозок та продовжує молодість

Як музика продовжує молодість
Фото: fatherly.com

Антивіковий вплив пісень на мозок.


Музика супроводжує нас майже всюди — від перших танців на вечірках із друзями до плейлистів для навчання чи спорту. Проте сучасні дослідження показують: улюблені треки не тільки покращують настрій, а й допомагають сповільнити процеси старіння.


Редакція DeTalks дослідила, як музика впливає на мозок та продовжує молодість, а також дізналася, чому важливо частіше слухати улюблені пісні.


Зв’язок між мозком та музикою


Згідно з дослідженням Університету Мічигану, люди віком від 50 до 80 років, які регулярно слухають музику або співають, відчувають позитивні зміни у стані здоров'я. Виявляється, музика може мати значний антивіковий ефект, зокрема знизити рівень болю, тривожності, нормалізувати артеріальний тиск, а також покращити якість сну, пам'яті, розумової активності та настрою.


Інше дослідження Флоридського університету показало тісноту зв'язку між музикою, поведінкою та функціонуванням мозку. Вчені дійшли висновку, що музика може стимулювати нейрогенез — процес утворення нової нервової тканини. Це означає, що під впливом музики мозок не просто працює краще, а омолоджується на клітинному рівні.


Під час прослуховування музики активуються різні ділянки мозку, зокрема: лобова кора (відповідає за планування і прийняття рішень), скронева кора (опрацьовує звукову інформацію), зона Верніке (забезпечує розуміння та використання мови), мигдалина (активує емоційні реакції) та інші важливі області мозку. Тобто навіть одна пісня може запустити в мозку цілий ряд різноманітних процесів.


Музика, що продовжує молодість
Фото згенеровано ШІ

Вплив музики на процеси старіння


Професорка психології Еллен Дж. Ленгер впродовж останніх 38 років працювала над експериментом “Counterclockwise”, метою якого було з’ясувати, чи можна фізично омолодити організм шляхом психологічного повернення у минуле.


Ще у 1979 році докторка продемонструвала, що відтворення подій із молодості людини може суттєво покращити її загальний фізичний стан. Для цього вона запросила групу літніх чоловіків прожити тиждень у просторі, оформленому як у 1959 році: зі старими телевізорами, журналами й, головне, — музикою того часу. Учасники обговорювали події молодості, переглядали телепередачі на чорно-білому телевізорі та слухали популярні композиції того періоду. В результаті, у чоловіків спостерігалися значні покращення зору, слуху, пам’яті та фізичної сили.


Хоча експеримент передбачав повне занурення в атмосферу минулого, подальші дослідження довели: для позитивного ефекту достатньо навіть окремих емоційних тригерів. Так, одним із найважливіших чинників, що сприяв успіху дослідження, стала саме музика. Прослуховування композицій з минулого може занурити людину часи, коли вона вперше чула мелодії, при цьому викликаючи відповідні емоції та сприяючи відновленню психофізичного стану.


Жанри музики, що продовжують молодість


Дослідження показують, що користь приносять різні жанри усе залежить від особистих вподобань. Спокійна інструментальна музика, джаз, рок і етнічні мелодії допомагають розслабитися і знижують рівень стресу. Водночас енергійна музика, зокрема поп, латина чи електроніка, заряджає енергією і стимулює фізичну активність, що теж важливо для підтримки хорошого самопочуття.


Музика чинить позитивний вплив на мозок, емоційний стан та фізичне здоров’я людини. Тому регулярне прослуховування улюблених композицій може стати доступним і природним способом підтримувати молодість не лише духу, а й тіла.

bottom of page