top of page

Музика та ностальгія: чому пісні пробуджують спогади

Як музика пробуджує спогади.


Музика має унікальну здатність викликати спогади та занурювати у минуле, пробуджуючи теплі, іноді навіть сумні емоції. Це явище тісно пов’язано з ностальгією — почуттям, яке змушує повертатися у пам’яті до особливих моментів життя.


Як музика пробуджує спогади та чому може викликати почуття ностальгії — дізнавалась редакція DeTalks.


Взаємозв’язок між музикою та ностальгією


Ностальгія — це складна емоція, що охоплює низку почуттів, часто пов’язаних із тугою за минулим. Її можуть викликати різні подразники, зокрема запахи, фотографії та, звісно ж, музика.


Науковці пояснюють цей феномен особливостями роботи мозку. Дослідження Уппсальського університету показало, що музика має унікальну здатність викликати спогади. Так, коли ми чуємо знайому пісню, активуються зони мозку, відповідальні за емоції та пам’ять. Крім того, під час прослуховування треків виділяється дофамін, що пояснює те, чому деякі люди так легко “губляться” у музиці.


Чому деякі пісні “повертають” нас у минуле


Якщо мелодія була частиною важливих моментів життя, вона стає своєрідним “ключем” до спогадів про них. Почувши пісню знову, ми не просто згадуємо подію, а й відчуваємо ті ж емоції, що й тоді.


Музика може пробуджувати як загальні спогади (наприклад, почуття безтурботного дитинства), так і дуже особисті перший поцілунок, випускний чи поїздку з друзями. Дослідниця Амі Бейрд з Університету Мельбурна з’ясувала, що у пар, які мають спільні “особливі пісні”, пов’язані з важливими моментами, стосунки стають міцнішими. Ба більше, прослуховування таких мелодій разом може навіть полегшувати наслідки деменції.


Музичні спогади часто є яскравішими, ніж візуальні або словесні. Це пояснюється тим, що музика здатна викликати комплексний сенсорний ефект: окрім образів у пам’яті, пробуджувати відчуття, запахи та навіть фізичні реакції, наприклад, мурашки по шкірі. Ось чому, почувши пісню зі шкільних років, можна ніби знову відчути смак тістечка з буфету. Так само можна пригадати запах сидінь автомобіля, коли звучить трек, вперше прослуханий у подорожі.


Музика та ностальгія
Фото: Wesley Tingey / Unsplash

Проте не вся музика викликає ностальгію однаково. Згідно з дослідженнями, люди схильні запам’ятовувати найбільше подій з підліткового та раннього дорослого віку. Улюблена музика також, як правило, походить з тих часів.


Саме в юні роки формується особистість, а пісні, які супроводжують підліткові переживання, залишають емоційний відбиток у мозку на все життя. Цей період називають "сплеском спогадів", коли людина запам’ятовує більше прожитих подій, ніж у будь-якій іншій фазі життя.


Американський спеціаліст зі збору даних Сет Стівенс-Девідовіц проаналізував статистику прослуховувань у Spotify та з’ясував, що найпопулярніші серед слухачів пісні — це ті, які вийшли, коли вони були підлітками. Наприклад, пісню “Creep” гурту "Radiohead" найчастіше слухали люди, яким було приблизно 14 років на момент її першого прослуховування. У середньому, реліз улюблених пісень чоловіків відбувся, коли їм було від 13 до 16 років, а жінок — у віці від 11 до 14 років.


Крім того, роль відіграє і стиль музики. Мелодійні та емоційні композиції мають більший шанс запам’ятатись у порівнянні з більш нейтральними треками. Також на почуття ностальгії впливають тексти пісень якщо вони перегукуються з особистими переживаннями, пісня стає частиною життєвої історії.


Ностальгія як джерело натхнення для виконавців


Ностальгія не лише повертає у минуле, а й надихає — деякі музичні виконавці використовують її як інструмент у своїй творчості. Ретро-стилі, семпли старих хітів, тексти про минулі часи усе це допомагає створити емоційний зв’язок зі слухачами.


У попкультурі можна зустріти ремейки старих пісень або повернення забутих жанрів, які знову стають популярними завдяки почуттю “приємної ностальгії”.


Американський репер JUICE WRLD використав семпл пісні Sting — Shape of My Heart

Ностальгія — потужне почуття, і музика має здатність пробуджувати його сильніше за будь-що інше. Мелодії викликають емоції та дозволяють знову “пережити” важливі моменти життя. Тому улюблені пісні залишаються з нами назавжди, а музика з ностальгійним звучанням не втрачає своєї популярності.

bottom of page