"Шлях героя": як пов'язані "Зоряні війни" та міфи
- Аліса Москаленко
- 4 трав.
- Читати 4 хв

Кіносага “Зоряні війни” як міф.
4 травня світ лазерних мечів, відлюдників-джедаїв та таємничої Сили відзначає День “Зоряних війн”. Не дивно, що саме з цим числом фанати пов’язали святкування, бо легендарна для них фраза “May the Force be with you” звучить майже як “May the Fourth” (з англ. — “четверте травня”).
Редакція DeTalks обрала цей день, щоб зануритися у далеку-далеку галактику та дослідити міфологічні мотиви саги “Зоряні війни”.
Типовий міф — як за Кемпбелом писали
За своєю структурою та наповненням “Зоряні війни” становлять, по суті, міф. Герої, антигерої, наставники та їхні пригоди — все це про побудову міфологічної історії. Проте без одного конкретного героя розглядати створення кіносаги неможливо. Це Джозеф Кемпбелл — автор дослідження міфів “Герой з тисячею облич”.
"Герой із тисячею облич" Джозефа Кемпбелла, Енакін Скайвокер. Фото: yakaboo.ua, IMDb
Джордж Лукас, режисер перших шести фільмів “Зоряних війн”, захоплювався міфологією. Його другом та “наставником” у цьому став саме Кемпбелл. Тож, можливо, кіносага вийшла б зовсім іншою, якби не мала впливу дослідника міфології та ролі героя.
Багато науковців визначали епопею як міф. Наприклад, Джонатан Янг, доктор філософії, психолог та письменник, який працював із Джозефом Кемпбеллом на семінарах, наголошував на міфологічній структурі фільмів.
Спершу ми бачимо звичайного хлопчика Енакіна, який намагається виграти перегони. На тлі його історії розгортаються масштабніші події — загроза планеті Набу. Момент сплетіння проблем різного порядку Янг називає “міфічним моментом”. Тоді ж маленький Енакін зустрічає Наставника, що характерно для міфу про шлях героя. У хлопчика їх з’являється аж два: Квай-Гон та Обі-Ван Кенобі. За класикою Наставники можуть приймати форми від старого учителя до чарівниці, і такий персонаж необхідний для того, щоб поділитися знаннями з героєм, навчити тощо.

Цей момент стає точкою невідворотності, адже пригода вже запущена, та й герой не може у неї не вирушити з багатьох причин.
Ще один дослідник-філософ Радослав Казібут підтверджував, що космічна сага — це “історія, яка вписується у формулу дороги, подорожі, небезпеки та виклику боротьби із самим собою”. Така оповідка має схожості з епічними поемами “Іліадою” та “Одіссеєю” Гомера.
Ще дослідник відзначав використання режисером мотивів китайської філософії та даосизму. Наприклад, так пояснюється відмова від “абсолютного зла” в обличчі Дарта Вейдера — героя, що вже пройшов свій шлях від маленького Енакіна до загрози всій галактиці, й передав естафету синові Люку.
“Це мотив, у якому немає чистого зла і чистого добра. Лорд Вейдер не занурюється у безмежну темряву. На дні його серця тліє іскра добра, яку запалює його син Люк, дозволяючи йому спокутувати себе”, — зазначив Радослав Казібут.
Також схожість із китайською філософією має Мастер Йода, якого дослідник порівняв із буддійським ченцем, зануреним у постійне споглядання.

Сам же Джордж Лукас в інтерв’ю для Білла Мойєрса казав, що “Зоряні війни” — це про власну героїчну подорож, яку проходить кожен із нас. Режисер взявся за відтворення міфологічних мотивів задля того, щоб показати, що всередині кожного є добро та зло. Проте вибір, яким шляхом піти, завжди залежить тільки від нас.
Аполлон, Артеміда та Сатана у персонажах саги
Конкретних алюзій на персонажів Лукас не робив, проте скористався деякими емоціями, що виникають у нас при погляді на… Роги.
Так, наприклад, темним володарем ситхів Дартом Молом, із рогами та червоним кольором шкіри з чорними смугами, режисер волів передати зображення зла.
“Ми розглядали не лише християнську, але й індуїстську, грецьку міфологію та інші релігійні символи, а потім створили з цього власного персонажа… Думаю, перше, що ви маєте відчувати, дивлячись на нього — це страх. Не відразу, а саме щось, чого варто боятися”, — сказав Лукас.
Дослідники та письменники Алан Лупак та Барбара Тепа Лупак у своїй книжці “Король Артур в Америці” провели паралель між легендами про лицарів Круглого столу, зокрема короля Артура, та персонажами саги. Наприклад, Люка Скайвокера — із молодим персонажем короля Артура. Воднчас його Наставник Обі-Ван Кенобі — це чарівник Мерлін.
Саме цей персонаж, як за Кемпбеллом, розкриває Люкові часткову правду про батька: Енакін був лицарем ордену, проте його зрадив та вбив молодий джедай, на ім’я Дарт Вейдер. Кенобі також дарує Скайвокеру меч Енакіна, який належав йому, доки той не перейшов на темний бік сили. Лазерний клинок, як зазначили Алан та Барбара, був схожий на Екскалібур — меч короля Артура. Як справжній Наставник Кенобі згодом вчить Люка володіти ним, допомагаючи у битві про Вейдера.

Люка Скайвокера також розглядали у прив’язці із Леєю Органою. За сюжетом, близнюків було розвезено різними точками галактики. Домом хлопчика стала пустельна планета Татуїн, дівчинка ж вирушила у королівську родину з Альдераану.
Персонажів порівнювали із взаємопов’язаними протилежностями Сонця і Місяця, адже на рідній планеті Люка сонця аж цілих два (а, можливо, і три, із врахуванням самого Люка), а Лея завжди одягнена у білий колір — місяця та чистоти.

У своїй книзі “Зоряні війни: Магія міфу” Мері Хендерсон пов’язував персонажів із близнюками давньогрецької міфології Аполлоном та Артемідою, які “приходять у світ, щоб відновити порядок”.
Цікаво й те, що Аполлон — бог сонця, що знову дає можливість порівнювати Люка із Сонцем. Артеміда ж є богинею полювання, Місяця, чистоти та цноти.
Нова історія гріхопадіння та спокуси
Александар Йоксимович та Річард Пірсон у своїй науковій статті “Визволення Ікара: сучасний аерокосмічний інженер у дзеркалі попкультури” порівняли міф про створення світу в епічній поемі Джона Мільтона “Втрачений рай” з історією Енакіна Скайвокера.
“Це казка про створення та гріхопадіння найяскравішого з усіх ангелів. Того, хто не тільки літав найвище, а й бажав летіти ще далі, брати участь у божественній силі, злетіти, доторкнутися до зірки. Можливо, навіть самому стати зіркою. Наприклад, міфічна велич сучасного героя Енакіна Скайвокера встановлювалася згадуванням його надзвичайної майстерності як пілота”, — зазначили автори.
Шлях Енакіна як героя. Фото: IMDb
Кенобі називав Енакіна найкращим пілотом та воїном, проте гріхопадіння не змусило чекати, перетворивши героя на загрозу всій галактиці.
Схожим моментом у міфах та “Зоряних війнах” є також спокуса. Сатана протягом сорока днів у пустелі спокушав Ісуса, демон Мара — Будду. У “Зоряних війнах” Лукас спробував пояснити спокусу по-своєму. Так, Дарт Вейдер пропонує Люкові доєднатися до темної сторони сили та битися на боці Імперії.
Отже, “Зоряні війни” стали не просто сагою, що підкорила світ, а й поєднанням міфів, символів та образів. Це історія, яку Джордж Лукас і його команда створили на основі ідей, перетворивши історію двох родин на міф.