top of page

Від ноти до співу: штучний інтелект у музиці

Співачка Imogen Heap. Фото: instagram.com/imogenheap
Співачка Imogen Heap. Фото: instagram.com/imogenheap

Як ШІ аналізує, створює і редагує музичні твори.


На сьогодні штучний інтелект полегшує роботу у різних сферах людської діяльності й музична індустрія — не виняток. ШІ використовують у написанні текстів, аналізі нот, обробці та відтворенні музики.


Редакція DeTalks з'ясувала, як саме штучний інтелект застосовують у створенні треків, які інструменти для цього потрібні, і хто з артистів вже має ШІ-фрагменти у своїх творах.


ШІ інструменти для роботи з нотами та звуками


На сьогодні існує кільканадцять програмних забезпечень для написання музики. Так, наприклад, інструмент "Audiveris" використовується для оптичного розпізнавання звучання, тобто автоматичного сканування і перекладу нот з музичного листа у цифровий формат. Результат сканування нагадує код із командами й потрібен для подальшої обробки й відтворення потрібних звуків. Таке ПЗ економить час у роботі з великими обсягами паперових нотних аркушів.


Інша програма, "MuseScore", використовується для редагування нот. Вона дозволяє вдосконалювати візуалізовані музичні твори, що полегшує роботу з композиціями після їх первісного розпізнавання, наприклад, за допомогою того ж "Audiveris".


А ось "Sound Font" надає різноманітні звуки для синтезу музики. Це технологія, яка пропонує розширений набір звукових бібліотек, що імітують різні музичні традиційні та електронні інструменти. Також програма дозволяє озвучувати ноти.


Створення музики за допомогою жестів


У 2014 році британська співачка, композиторка та технологічна новаторка Imogen Heap презентувала сенсорні рукавички "MiMU gloves". Їх назва є абревіатурою від слів "Motion" (рух) і "MUsic" (музика). Рукавички дозволяють керувати музикою і налаштовувати інструменти за допомогою жестів, а також здатні додавати нові звукові елементи та передавати рухи у музичний інтерфейс у реальному часі. Сама Імоджен активно використовує їх під час виступів.


Співачка Imogen Heap. Фото: instagram.com/imogenheap
Співачка Imogen Heap. Фото: instagram.com/imogenheap

За схожим принципом наразі створюють програмні забезпечення, які здатні зчитувати жести, відтворювати певні звуки та виконувати функції, що були запрограмовані.


Наприклад, продюсерка та програмістка із псевдонімом "Julip" поширює на платформі "TikTok" записи використання свого власного програмного забезпечення та пісні, створені за його допомогою.


Julip та її програмне забезпечення. Фото: tikTok.com/julip.mp3


Дівчина записує спів та використовує інструмент, аби додати звук барабанів. На фрагментах запису видно, що компʼютер зчитує та розпізнає різні жести: відкрита долоня, мізинець вгору, вказівний палець вгору.


Сучасні музиканти та ШІ


Враховуючи збільшення популярності ШІ серед музикантів, є артисти, які вже використовують нейромережу для своїх робіт. Так, "The Streechers", чернігівський музичний гурт, створив повністю згенерований нейронною мережею кліп на пісню "Paintress". Для цього один з учасників гурту, Ігор Меліхов, налаштував нейромережу для створення живих малюнків під час звучання пісні.


Ще один приклад кліпу, створеного за допомогою ШІ, був зроблений на пісню "Ти мій світ" від виконавців "Olivan" та "The Budchuk". У музичному відео зображені закохані пари та згенероване обличчя співака "Olivan".


А от "King Willonius", нью-йоркський комік, створив пісню "BBL Drizzy" лише за допомогою ШІ. Він використовував такі програми, як Runway, MidJourney, ChatGPT, Udio та Suno, щоб згенерувати вокал та музику для пісні. Артист також продублював цю пісню в різних жанрах, як от яхт-рок та K-pop.


Це — початок з переліку сотень інших виконавців, які щодня використовують штучний інтелект у роботі та не діляться цим на загал. Інструменти з використанням ШІ економлять час на різних стадіях розробки фінального музичного проєкту. Такі програми набувають нових функцій в оновлених версіях, а експерименти зі звуками дають результати, які вже сьогодні можна почути на музичних платформах.


При цьому, такі музичні стримінгові сервіси, як-от Spotify, Apple Music, Google Play Музика, YouTube Music та інші досі не мають довершеного ПЗ для розпізнавання ШІ-фрагментів у піснях.


Більше матеріалів про музику читайте у рубриці "Плей-лист".

bottom of page